Czym jest team building i jak budować zespół dzięki integracji w escape roomie?

Czym jest team building i jak budować zespół dzięki integracji w escape roomie?

O sile pracy zespołowej nie trzeba nikogo już przekonywać. Zgrany zespół kompetentnych pracowników będzie pracował efektywniej niż kilku specjalistów, którzy ze sobą nie współpracują. Nic więc dziwnego, że team building jest tak ważny dla funkcjonowania małych, średnich i dużych firm. Czym tak właściwie jest team building i jakie znaczenie w kontekście team buldingu mają escape roomy?

Czym jest team building?

Team building to proces budowania zespołu – proces, dzięki któremu kilkoro pracowników tworzy zgrany zespół specjalistów, których praca staje się bardziej efektywna i opłacalna dla całej firmy, zespołu, jak i poszczególnych osób, które go tworzą. Praca zespołowa przynosi wiele korzyści:

 • w najlepszy sposób wykorzystuje potencjał pracowników
 • w optymalny sposób czerpie z kompetencji specjalistów
 • zwiększa poziom satysfakcji pracowników z wykonywanych zadań
 • pozwala pracownikom wymieniać się doświadczeniami, umiejętnościami i wiedzą
 • ułatwia rozwiązywanie trudnych problemów
 • pobudza kreatywność
 • zwiększa motywację
 • pozwala realizować trudne zadania

To tylko niektóre z wielu korzyści, jakie praca zespołowa przynosi każdej ze stron. To bardzo ważne, że z pracy zespołowej korzyści czerpie nie tylko pracodawca, ale także grupa oraz poszczególne jednostki. Mamy więc tutaj do czynienia z sytuacją win&win, dlatego tak bardzo ważny jest team building w kontekście budowania silnej pozycji firmy na rynku, zwiększania zysków i konkurencyjności, a także redukcji specjalistów w firmie.

Na czym polega team building?

Team building to nie jednostkowe, osobne działania, a nieustający proces, któremu podlegają nowe zespoły, zespoły w trakcie zmian, a także zespoły osób, które współpracują ze sobą o wielu miesięcy i lat. W zależności od sytuacji, cele team linkbuldingu będą inne:

 • integracja nowych pracowników
 • integracja nowych pracowników z doświadczonymi pracownikami
 • redukcja konfliktów w zespole
 • lepsze poznanie się pracowników, którzy znają się już długo
 • poznanie grupy z nowym leaderem

Team building możliwy jest dzięki dodatkowej nieobciążającej, ale systematycznej „pracy” – pracy poprzez zabawę. Dlatego team bulding wprowadza się w życie poprzez kreatywne spotkania integracyjne lub wyjazdy integracyjne. Każdy pracowniczy event powinien być wzbogacony o realizację zadań na rzecz team buldingu.

Team building a zabawa w escape roomie

Zabawa w escape roomie to jeden z najciekawszych, a zarazem najskuteczniejszych narzędzi team buldingu. Wspólne rozwiązywanie zagadek, od którego zależy wspólny cel: wyjście z pokoju zagadek w ustalonym czasie. Osoby z grupy współpracują ze sobą bez względu na to, jak dobrze się znają, czy w ogóle się znają, a czasami także bez względu na toczące się w zespole konflikty. Każdy dzieli się z grupą swoimi umiejętnościami i swoją wiedzą – inni lepiej odnajdują się w roli przewodnika, inni uwielbiają analityczne myślenie, jeszcze inni manualne zadania. Im lepiej będą się rozumieć, im ważniejszy będzie dla nich wspólny cen, tym szybciej przekonają się, że zalety współpracowników są znacznie ważniejsze niż ich wady, które dotychczas tak bardzo psuły pracę zespołową.

Zaangażowanie, dążenie do wspólnego celu i doskonała komunikacja zwiększają szansę na szybkie wyjście z pokoju zagadek, ale przede wszystkim na efektywną realizację zadań w pracy. Escape room uczy komunikatywności i pracy w zespole, które procentują w życiu zawodowym każdego dnia. A ponadto rozwiązywanie zagadek to znakomita zabawa dla każdego pracownika, bez względu na wiek czy zainteresowania. Serdecznie zapraszamy na imprezy firmowe w Escape Room Quest Hunt.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Close Menu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com