Jak dbać o przyjaźń w dorosłym życiu?
Codzienne obowiązki sprawiają, że bliższe i dalsze znajomości nierzadko odchodzą na dalszy plan, aż w końcu całkowicie znikają z naszego życia. Jednak prawdziwa przyjaźń jest na wagę złota, dlatego o dobre relacje z najbliższymi warto dbać całe życie. Jak dbać o przyjaźń w dorosłym życiu?
Jak pielęgnować przyjaźń i dlaczego warto to robić?
Przyjaźnie, szczególnie te z czasów dzieciństwa i okresu dorastania (ale oczywiście nie tylko) dają nam ogromne poczucie bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy jesteśmy singlami, mamy życiowego partnera/partnerkę, a może założyliśmy rodzinę, dobry przyjaciel i dobra przyjaciółka to prawdziwy skarb. Doceniamy ich nie tylko w chwilach kryzysu, ale i w chwilach ogromnego szczęścia. A o prawdziwych, sprawdzonych przyjaciół jest coraz trudniej. Badania wykazują, że każde pokolenie ma coraz mniej przyjaciół – ale w przyjaźni nigdy nie chodzi o ilość, tylko o jakość. Dlatego podpowiadamy, jak dbać o przyjaźń w dorosłym życiu, godząc pielęgnowanie relacji z codziennymi obowiązkami:
- znajdź czas na rozmowę – może to być rozmowa przez media społecznościowe, Zoom’a czy przez telefon, choć oczywiście w miarę możliwości postaw na spotkanie na żywo; nie muszą to być długie rozmowy, czasami 5-minutowa rozmowa w tygodniu pełnym pracy wystarczy, by „być na bieżąco”
- szukaj sposobów na wspólne spędzanie czasu – być może obie/obaj trenujecie albo jedno z Was chciałoby zacząć aktywny tryb życia? Wybierzcie się razem na siłownię, basen, na squasha, na ściankę wspinaczkową czy do parku na jogging i… umawiajcie się na wspólny trening raz w tygodniu, a połączycie spotkanie z przyjacielem z treningiem, który i tak byście wykonali; to oczywiście tylko przykład, jak łączyć codzienne czynności ze spotkaniem z przyjacielem
- znajdźcie czas na wspólną zabawę – niekoniecznie musi to być wyjście do klubu czy pubu; możecie zorganizować wieczór planszówek, wyjście do escape roomu czy degustacja podczas miejskiego festiwalu pizzy
Idealnie by było, gdy sporadycznie udało znaleźć się czas na krótki wspólny wyjazd – weekend lub choćby jeden dzień nad wodę lub wycieczkę rowerową. Każde spotkanie na treningu czy lampce wina to dobra okazja, by porozmawiać o rzeczach ważnych i mniej ważnych. Stawiaj na szczerość i budowanie wspólnych doświadczeń, a efektywnie zadbasz o przyjaźń w dorosłym życiu.