Jak powstały escaperoomy?

Jak powstały escaperoomy?

Korzenie escaperoom’ów sięgają lat 80′ XX wieku. Wtedy powstawały gry wideo, polegające na wydostaniu się z zamkniętego pokoju poprzez rozwiązywanie zagadek. Fani tego typu gier, zwłaszcza kultowej gry Crimson Room z 2004 roku, stworzonej przez Toshimutsu Takagi, bardzo chcieli przenieść rozgrywkę do świata rzeczywistego.

I tak  japońska firma SCRAP w 2007 roku przedstawiła koncepcję gry w rzeczywistości, która polegałaby właśnie na próbie wydostania się z zamkniętego pomieszczenia. Twórcy myśleli o takiej rozgrywce jako o niezapełnionej niszy, która parę lat później miała okazać się prawdziwym światowym hitem, który dotarł nawet na rynek polski.

Z Azji gra trafiła do Europy w 2011 roku, kiedy pierwszą taką zabawę zainicjował Attila Gyurkovics w Budapeszcie. Na początku rozgrywka miała za zadanie zwiększyć u pracowników umiejętności miękkie i pomagała w budowaniu spójnego i pewnego siebie zespołu. Okazało się jednak, że tego typu rozrywka nie musi służyć jedynie korporacyjnym zadaniom, a może być idealnym sposobem na wspólną zabawę z rodziną, czy znajomymi. 

Escaperoomy szybko ewoluowały z prostych pokoi, z których należy szybko się wydostać, bo bardzo rozbudowane miejsca w kilkoma, a czasem na kilkunastoma pokojami z bardzo ciekawymi fabułami. Pokoje w nowoczesnych escaperoomach nie tylko mają piękną scenografię, która świetnie wpasowuje się w scenariusz całej zabawy. Piękne pokoje mają również poziomy zaawansowania technik różnych zagadek, dzięki czemu każda osoba może wybrać poziom odpowiedni dla niej. Niektóre pokoje na tyle się rozwinęły, że wprowadziły do gry osoby, z którymi można wchodzić w interakcję. Taka zabawa jest na granicy performance’u, co bardzo dynamizuje całą rozgrywkę i pozwala nam na naprawdę długą zabawę. Również sami uczestnicy zabawy mogą wcielać się w role, co jeszcze bardziej wciąga w całkowicie nowy świat i zwiększa nasze poczucie odcięcia od rzeczywistości. Wchodząc w nowe role mogą bez przeszkód rozwiązywać łamigłówki, ale również samodzielnie rozbudowywać akcje. W nowych escaperoomach uczestnicy mają coraz większą gamę łamigłówek, a nawet mogą rozwiązać zagadki we własny sposób. Twórcy wprowadzają również kilka rozwiązań przygody, co pozwala uczestnikom na przechodzenie jednego pokoju nawet kilkukrotnie. Pokój zagadek Warszawa ma pokoje, w których mamy wiele zagadek, a także możemy wcielać się w różne role, w zależności od scenariusza.

Czemu Escaperoom to świetna rozrywka?

Escape room Warszawa to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu z rodziną przy gorszej pogodzie. Można nie tylko świetnie się bawić, ale również rozwinąć w naszych pociechach ciekawość, logiczne myślenie, a także kreatywność. Częściowe oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości również bardzo dobrze wpływa na dorosłych. Dzięki rozbudowanej rozgrywce w escaperoom Warszawa centrum możemy spędzić nawet godzinę w dopracowanym pokoju, którego scenografia idealnie wpasowuje się w scenariusz opowieści. Escaperoom Warszawa centrum daje nam nie tylko wiele ciekawych zagadek, ale również możliwość lepszej interakcji z naszymi znajomymi, z którymi w trakcie gry musimy stworzyć zgrany zespół. Wielość łamigłówek sprawia, że rozrywka daje nam wiele radości oraz pozwala szybko oderwać się od problemów dnia codziennego. Możemy łatwo wcielić się w nowe role, by lepiej poczuć cały klimat naszej rozgrywki. W wielu escaperoomach możemy nie tylko poznać wiele ciekawych zagadek, a także przeżyć niezapomnianą przygodę wraz z naszymi znajomymi oraz rodziną. Wiele scenariuszy jest odpowiednie zarówno dla młodszych, jak i dla dorosłych. Escaperoomy są odpowiednie również dla grup młodzieży szkolnej, ponieważ scenariusze mają w sobie także łamigłówki zawierające fakty związane z otaczającym nas światem. Poprzez zabawę znacznie szybciej uczą się i przyswajają nawet bardzo trudne fakty. Takie specjalne scenariusze uwzględniają tok nauki dzieci, by zagadki zawierały elementy nauki z różnych dziedzin

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

Close Menu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com